Hanousek a spol. - Tábory a akce pro děti

Plánované akce

Hanousek a spol. na Facebooku

Hanousek na Facebooku

V současnosti využíváme tato střediska

Táborové středisko Letiny

Letiny

Tábor se rozkládá nedaleko silničky, skryt na lesní mýtině mezi obcemi Skašov a Letiny, asi 20 km jižně od Plzně. Je celý na rovině a je útulně malý. Je umístěn v lesích, které nabízejí množství ideálního terénu na hry. Kousek od tábora jsou rozlehlé louky. Máme tu i fotbalové hřiště. Nedílnou součástí je také ohniště - určené jak pro slavnostní příležitosti, tak i k opékání buřtů.

V nedaleké vsi Skašov (cca 1 km) se nachází koupaliště s přístřeškem, dětským hřištěm a víceúčelovým hřištěm. Přímo v Letinách se také nachází lesní koupaliště. Když nám počasí bude přát, vyzkoušíme s dětmi vodu v obou těchto koupalištích. Voda a koupání přece k létu neodmyslitelně patří. :-)

Středisko je lemované 17ti chatkami pro 4 děti (2 palandy). V těchto chatkách budou ubytované starší děti. Dále jsou k dispozici 2 velké sruby, každý cca pro 15 dětí, ve kterých by měly být ubytovány menší děti. Ve srubech je malá místnost pro ubytování vedoucích.

Areál disponuje kuchyní s jídelnou, ke které přiléhá klubovna. Ta se dá využít zejména v případě nepříznivého počasí. Jídelnu je možné v případě chladného počasí vytápět kamny. Nedílnou součástí je ubytování pro zdravotnici a tzv. „marodka“. Středisko má samozřejmě vlastní sociální zařízení, tj. WC a sprchy.

Od léta roku 2019 je táborové středisko Letiny naším novým letním prázdninovým domovem.

Adresa tábora:

Letní dětský tábor LETINY
Pošta Blovice
336 01 Plzeň jih
Zobrazit podrobnosti »
Tábor Rakousy

Rakousy u Turnova - Český Ráj

V malebné krajině Českého Ráje 3km od Malé Skály se nachází nevelká obec Rakousy a opodál na kopci, pod nímž je tunel místní železniční tratě a také toto středisko, které je jako stvořené pro pořádání menších letních táborů a víkendových akcí. Zdejší rozlehlé lesy plné borůvek a hub, překrásné pískovcové skály se spoustou vyhlídek a skalních bludišť, a samozřejmě Jizera, která obtéka velkým obloukem naše tábořiště.

Středisko jsme do roku 2003 moc rádi využívali pro naše letní tábory. Nyní sem znovu občas zavítáme už jen na víkendové akce.

Táborové středisko Rakousy Táborové středisko Rakousy

Tábor není příliš velký ale tento drobný nedostatek zcela mizí dík nádherné okolní krajině, které skýtá dostatek prostoru a možností pro dovádění a hry v lese, cákání i koupání v Jizeře, jízdu na člunech a výlety do širokého dalekého okolí. Pro mladší děti je zde dostatek dřevěných chatek s palandami, no a těm starším musí stačit stan. Před deštěm se je možno též schovat ve velké jídelně s terasou, kde jsou ping-pongové stoly. Přímo v táboře je možné hrát fotbal, volejbal, badminton, línej tenis, kriket, baseball, střílet z luku a ze vzduchovky, a všelijak dovádět.

Zobrazit podrobnosti »
Penzion Heřmanice

Penzion Heřmanice

Od roku 2013 se místem našeho zimního dobrodružství stal útulný Penzion Heřmanice, který se nachází ve stejnojmenném městečku pod Králickým Sněžníkem, přesně uprostřed malebné krajiny Orlických hor a Hrubého Jeseníku. Nedaleko od Králického Sněžníku, který je svou výškou 1424m dominantou v širokém okolí, pramení řeka Morava, která je jedním z hlavních evropských rozvodí. Okolní příroda, je jako stvořená pro procházky do okolí a objevování zajímavých míst.

Ubytování v penzionu je zajištěno ve dvou a vícelůžkových pokojích, většinou s vlastním WC a sprchou. K dispozici je společenská místnost, fotbálek, kulečník, a pingpongový stůl.

Středisko je ideální pro milovníky zimních sportů. Blízké sjezdovky Dolní Morava a Červená Voda nabízí zajímavý lyžařský terén pro začátečníky, ale i pro zkušenější lyžaře a snowboardisty. Své dovednosti si budou moci lyžaři vyzkoušet i během dovádění ve Snowparku Červená Voda. Na své si přijdou samozřejmě i běžkaři. Na Červenovodském sedlu začíná udržovaný asi 50 km dlouhý běžecký okruh, který obsahuje různé tratě s různým stupněm náročnosti. Samozřejmě se zde najde i místo pro oblíbenou snowtubingovou dráhu a zklamáni nebudou ani příznivci sjíždění na pekáčích a saních. Doprava do těchto ski-areálů je zajištěna.

Místní kuchyně se postará o pravidelné a plnohodnotné krmení všech hladových krků. K radovánkám i odpočinku po náročném dni slouží jen pro nás salonek, místnost s ping-pongovým stolem a kulečník.

A co říci závěrem? Už teď se těšíme na sněhové radovánky v Heřmanicích.

A kdyby se vám po vašich ratolestech moc stýskalo, můžete napsat na adresu:

Penzion Heřmanice
Heřmanice 101
Králíky 561 69
ilustrační obr. ilustrační obr.
Zobrazit podrobnosti »

Dříve využívaná střediska

Tábor Dražíč

Chlum u Dražíče

Od léta roku 2004 do léta 2018 se toto táborové středisko patřící Odborové organizaci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR stalo naším prázdninovým „domovem“. Středisko se nachází asi 8 km vzdušnou čarou od města Bechyně, kousek je to také do Týna nad Vltavou. Toto malebné jihočeské místo se nachází na úpatí vrchu Chlum (odtud také jeho jméno). Jde o poměrně rozlehlé středisko lemované 8 sruby a 15 malými chatkami.

Sruby jsou pro cca 6 dětí a 2 osoby z řad personálu. V těchto srubech je možné v případě nepříznivého počasí zatopit v kamnech na tuhá paliva. Dispozici je také 15 malých chatek pro 4 děti (2 palandy). V těchto chatkách jsou většinou ubytovány starší děti (není zde možnost vytápění). Do areálu tábora patří též cca 7 velkých chat určených k rekreaci zaměstnanců. Velkou předností tábora je prostorná jídelna s terasou, kterou lze v případě nepříznivého počasí využít pro nejrůznější hry. Součástí je také kuchyně s přilehlými sklady a nezbytným vybavením, které plně odpovídá hygienickým předpisům. Další nezbytností je také tzv. „marodka“, kterou se snažíme využívat co nejméně, a zázemí pro zdravotnici. Marodka sousedí s bytem správce areálu, který je zde přítomen během celé sezony. Samozřejmostí je pak přilehlé sociální zařízení.

ilustrační obr.

K vybavení střediska dále náleží fotbalové hřiště a dvě hřiště na volejbal, přehazovanou nebo jiné míčové hry. Nedílnou součástí je také ohniště určené buď pro slavnostní příležitosti či jen k opékání buřtů.

Když seběhneme lesem s kopce dolů, ocitneme se na břehu Vltavy, která je v těchto místech vzedmutá vzdálenou Orlickou přehradou. Bohužel její znečištění je v letních měsících často tak silné, že nedovoluje koupání a jiné vodní dovádění. Součástí tábora je však menší bazén, ve kterém si tyto vodní hrátky za dobrého počasí rádi dopřáváme.

ilustrační obr.

Velkou předností tábora je rozsáhlá travnatá plocha lemovaná ze všech stran lesem. Děti tak mohou dovádět a hrát hry jak na louce tak v okolních lesích, které jsou plné borůvek a hub.

Jak dlouho však bude toto středisko naším letním „domovem“ se neodvažujeme odhadovat, neboť i nad ním se stahují mračna prodeje.

Budete-li chtít Vašim dětem či přátelům zaslat na tábor pohled, může se Vám hodit adresa rekreačního střediska:

Letní dětský tábor JISKRA
rekreační zařízení MPO
Chlum u Dražíče
37501 Týn nad Vltavou
Zobrazit podrobnosti »
Chata pod Studničnou

Chata Pod Studničnou

Od roku 2005 do 2012 jsme na zimní tábory jezdili do Pece pod Sněžkou, kde jsme objevily Chatu Pod Studničnou - chatu jak z pohádky, která se nachází v ústí ledovcem vytvarovaného Obřího Dolu, který je jednou z dominant Krkonošského národního parku. Chata je doslova obklopena přírodou a od hlavní turistické cesty vedoucí přes Obří Důl na Sněžku je oddělena horskou říčkou Úpou. Pobyt na Chatě Pod Studniční je díky tomu klidný a ničím nerušeným zážitkem. Naše táborové dovádění tak nikoho neruší a ani mi nejsme nikým rušeni a děti (ani jejich vedoucí) se nemusí bát zvýšené dopravní zátěže běžné v horských střediscích. Chata pod Studničnou je svou lokalizací vhodná pro nespočetné túry po horských hřebenech a údolích Krkonošského národního parku. V blízkosti je lanovka vedoucí na Sněžku a mnoho dalších turistických cest.

ilustrační obr.

Co je však k nezaplacení, je osobnost správce pana Bureše a jeho manželky Stáni, která se svědomitě stará o žaludky všech přítomných. Paní kuchařka se specializuje na tradiční a poctivou českou kuchyni, snídaně si každý vybere dle svého přání ze švédského stolu. Tato dvojice pečuje o pohodlí všech a vytváří neopakovatelnou, přívětivou, domáckou a rodinnou atmosféru, která se v mnoha moderních hotelech a střediscích vytrácí.

Blízkost centra Pece pod Sněžkou pak nabízí široký výběr volnočasových aktivit, které zabaví v případě nepříznivého počasí kdejaké nezbedné dítko. Na chatě je možnost v restauraci pozorovat televizi či si zahrát ping-pong nebo kulečník.

ilustrační obr. ilustrační obr.
Zobrazit podrobnosti »

Bedřichov - Jizerské Hory

ilustrační obr.

V Jizerských horách, proslavených především "Jizerskou padesátkou", poblíž Liberce se nachází známé horské středisko Bedřichov. Zdejší mírně zvlněná krajina bohatá na lesní porost je ideálním místem pro milovníky běžeckých tratí, kterých je zde vskutku nepočítaně. Zkrátka nepřijdou ani milovníci sjezdových lyží neboť rekreační středisko je jen několik metrů od jedné ze zdejších sjezdovek, která je vybavena i pro noční lyžování. Na zdejších stráních se najde místo i pro nějaký ten pekáč či saně.

ilustrační obr.

Blízkost Liberce skýtá možnosti vodních radovánek v tamním bazénu a novém "Aquatic centru".

Středisko původně patřící IPB tvoří dvě poměrně nevelké budovy stojící v těsné blízkosti asi v 1/3 zdejšího svahu. Domečky jsou vskutku nevelké a pojmou asi 30 lidiček. Na pokojích je meší kuchyňka a v jedné z budov jakási společenská místnost s krbem.

Nový Hrádek - Orlické Hory

ilustrační obr.

Nedaleko Náchoda a co by starostův Pepík kamenem dohodil od Nového Hrádku v Orlických horách je uprostřed lesů a luk rekreační středisko Hrádek. Dvě větší budovy spojené prosklenou lávkou, kde jsou pokoje, jídelna a společenská místnost s barem, a jedna docela malá budova s tělocvičnou, ping-pongem a saunou. Pro otužilce je k dispozici malý nekrytý bazén, asfaltové hřiště a půjčovna horských kol.

Za lyžováním je potřeba malinko popojet do nedalekého Sedloňova nebo do známějšího horského střediska Deštného v Orlických horách. Okolní lesy a louky však nabízejí dostatek prostoru pro různé hry, sáňkování ale i svezení na běžkách.

V případě nepřízně počasí je možné využít bazén v Dobrušce nebo vyzkoušet ledovou plochu v Náchodě.

 

Hanousek a spol., z.s., Praha 8 - hanousek@hanousek.com - 604 503 604, 284 684 981

správce webu Martin Žaloudek, grafika Roman Novotný